






FMS 800mm Zero A6M3 V2 Airplane, PNP (Discontinued)
| Specification | |
| Wingspan | 750mm/29.5in |
| Overall Length | 570mm/22.4in |
| Flying Weight | Around 460g |
| Motor Size | 3128-KV1150 Powerful Out runner Brushless Motor |
| ESC | 20A Brushless ESC |
| Servo | 9g Servo x 4 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 40mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 8.5*6, 3 Blade Propeller |
| Recommended Battery | Li-Po 7.4V 1300mAh 20C |
| Battery Connector | JST |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 45 minutes |
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
Original: $169.99
-65%$169.99
$59.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Specification | |
| Wingspan | 750mm/29.5in |
| Overall Length | 570mm/22.4in |
| Flying Weight | Around 460g |
| Motor Size | 3128-KV1150 Powerful Out runner Brushless Motor |
| ESC | 20A Brushless ESC |
| Servo | 9g Servo x 4 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 40mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 8.5*6, 3 Blade Propeller |
| Recommended Battery | Li-Po 7.4V 1300mAh 20C |
| Battery Connector | JST |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 45 minutes |
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.















