









FMS 1400mm P-40B Warhawk Flying Tiger PNP (Discontinued)
| Specification | |
| Wingspan | 1400mm/55.1in |
| Overall Length | 1192mm/46.9in |
| Flying Weight | Around 2500g |
| Motor Size | Brushless 4258-KV650 |
| ESC | 70A with 5A SBEC |
| Servo | 17g metal digital x 6, 9g metal digital x 1 |
| Radio | 6 Channel |
| CG (center of gravity) | 50-55mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 14*8, 3 blade |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 3300mAh 35C |
| Battery Connector | EC5 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | Yes |
| Retracts | Yes |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Assembly Time | 1 hour |
| Wing Load | 74.2 g/dm² (0.17oz/in²) |
| Wing Area | 33.7dm² (522.3sq.in) |
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.

Original: $429.99
-65%$429.99
$150.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Specification | |
| Wingspan | 1400mm/55.1in |
| Overall Length | 1192mm/46.9in |
| Flying Weight | Around 2500g |
| Motor Size | Brushless 4258-KV650 |
| ESC | 70A with 5A SBEC |
| Servo | 17g metal digital x 6, 9g metal digital x 1 |
| Radio | 6 Channel |
| CG (center of gravity) | 50-55mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 14*8, 3 blade |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 3300mAh 35C |
| Battery Connector | EC5 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | Yes |
| Retracts | Yes |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Assembly Time | 1 hour |
| Wing Load | 74.2 g/dm² (0.17oz/in²) |
| Wing Area | 33.7dm² (522.3sq.in) |
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
















