










FMS 64mm EDF F-15 V2 PNP (Discontinued)
FMS is pleased to announce that all 64mm ducted fan aircrafts are being upgraded. Inspired by the superior features of the original model, version two (V2) has improved mechanical and structural features that will enhance air performance and decrease assembly time.
The fiber pipe greatly enhances the wing strength for enhanced flying maneuvers. Improved main wing set and landing gear installation optimizes strength of structure and reduces assembly time.
The latest 64mm ducted fan can achieve more than 800 grams of thrust.
The differences in speeds between the V1 and V2 will be noticeable. If you possess the “need for speed,” accessories such as missiles can be removed to create a faster more streamlined model.
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 715mm/28.1in |
| Overall Length | 980mm/38.6in |
| Flying Weight | Around 1025g |
| Motor Size | Brushless 4S 2840-KV3150 |
| ESC | 40A |
| Servo | 9g Servo x 4, 9g 54 ° Servo x 1 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 85-90mm (From Leading Edge) |
| EDF | 64mm |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2200mAh-2600mAh |
| Battery Connector | XT60 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 5 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Assembly Time | 20 minutes |
| Wing Load | 66.5g/dm² (0.15oz/in²) |
| Wing Area | 15.4dm² (238.7sq.in) |
Original: $169.99
-65%$169.99
$59.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
FMS is pleased to announce that all 64mm ducted fan aircrafts are being upgraded. Inspired by the superior features of the original model, version two (V2) has improved mechanical and structural features that will enhance air performance and decrease assembly time.
The fiber pipe greatly enhances the wing strength for enhanced flying maneuvers. Improved main wing set and landing gear installation optimizes strength of structure and reduces assembly time.
The latest 64mm ducted fan can achieve more than 800 grams of thrust.
The differences in speeds between the V1 and V2 will be noticeable. If you possess the “need for speed,” accessories such as missiles can be removed to create a faster more streamlined model.
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 715mm/28.1in |
| Overall Length | 980mm/38.6in |
| Flying Weight | Around 1025g |
| Motor Size | Brushless 4S 2840-KV3150 |
| ESC | 40A |
| Servo | 9g Servo x 4, 9g 54 ° Servo x 1 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 85-90mm (From Leading Edge) |
| EDF | 64mm |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2200mAh-2600mAh |
| Battery Connector | XT60 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 5 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Assembly Time | 20 minutes |
| Wing Load | 66.5g/dm² (0.15oz/in²) |
| Wing Area | 15.4dm² (238.7sq.in) |















