
















FMS 800mm F4U Corsair V2 RTF / PNP

Overview
The Vought F4U Corsair was a carrier capable fighter aircraft, equipped with the largest available engine at the time, the Pratt & Whitney R2800, the engine had 18 cylinders and delivered over 2000hp . The first model of this aircraft was delivered as a prototype to the US Navy in 1940.
The FMS model of the F4U Corsair has many scale features including a beautiful 3 blade propeller and scale hub. The aircraft features a brushless motor, 20Amp ESC and 4 ready installed servos. Assembly, following the simple photo step by step assembly guide takes minutes. The EPO foam construction provides a light weight yet resilient airframe that will make your adrenaline fueled dog fights genuine fun. So what are you waiting for order today.
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 800mm/31.5 in |
| Overall Length | 660mm/26.0 in |
| Flying Weight | Around 445g |
| Motor Size | Brushless Motor 3015-KV1700 |
| ESC | 20A Brushless ESC |
| Servo | 9g Servo x 4 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 50mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 7.5*4, 4 Blade Propeller With Spinner |
| Recommended Battery | Li-Po 7.4V 1300mAh 20C |
| Battery Connector | JST |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 45 minutes |
Original: $159.99
-65%$159.99
$56.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Overview
The Vought F4U Corsair was a carrier capable fighter aircraft, equipped with the largest available engine at the time, the Pratt & Whitney R2800, the engine had 18 cylinders and delivered over 2000hp . The first model of this aircraft was delivered as a prototype to the US Navy in 1940.
The FMS model of the F4U Corsair has many scale features including a beautiful 3 blade propeller and scale hub. The aircraft features a brushless motor, 20Amp ESC and 4 ready installed servos. Assembly, following the simple photo step by step assembly guide takes minutes. The EPO foam construction provides a light weight yet resilient airframe that will make your adrenaline fueled dog fights genuine fun. So what are you waiting for order today.
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 800mm/31.5 in |
| Overall Length | 660mm/26.0 in |
| Flying Weight | Around 445g |
| Motor Size | Brushless Motor 3015-KV1700 |
| ESC | 20A Brushless ESC |
| Servo | 9g Servo x 4 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 50mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 7.5*4, 4 Blade Propeller With Spinner |
| Recommended Battery | Li-Po 7.4V 1300mAh 20C |
| Battery Connector | JST |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 45 minutes |























