
















FMS 1400mm Kingfisher PNP with Reflex V3, Wheels, Floats, Skis, Flaps
Less assembly time = more flying time! With three sets of landing gears included, the Kingfisher can handle any landing environment! Oversize wheel set for grass fields and gravel roads, float set for water landings and skis for snow and ice landings. The Kingfisher is easily upgradable with optional electric towing hook for banners and gliders. FPV equipment bay ready!
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Wingspan | 1400mm / in |
| Overall Length | 915mm / in |
| Flying Weight | Around 1400 g |
| Motor Size | 3536-KV850 inner running |
| ESC | 40A |
| Servo | 9g servo x 4 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 60mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 11*7 |
| Recommended Battery | 3S 2200mAh 35C |
| Battery Connector | XT60 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 10-15 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginners |
| Assembly Time | 1-5 minutes |
| Wing Load | 48.1g/dm² ( oz/in²) |
| Wing Area | 29.1 dm² ( sq.in) |
Original: $289.99
-65%$289.99
$101.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Less assembly time = more flying time! With three sets of landing gears included, the Kingfisher can handle any landing environment! Oversize wheel set for grass fields and gravel roads, float set for water landings and skis for snow and ice landings. The Kingfisher is easily upgradable with optional electric towing hook for banners and gliders. FPV equipment bay ready!
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Wingspan | 1400mm / in |
| Overall Length | 915mm / in |
| Flying Weight | Around 1400 g |
| Motor Size | 3536-KV850 inner running |
| ESC | 40A |
| Servo | 9g servo x 4 |
| Radio | 4 Channel |
| CG (center of gravity) | 60mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 11*7 |
| Recommended Battery | 3S 2200mAh 35C |
| Battery Connector | XT60 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 10-15 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginners |
| Assembly Time | 1-5 minutes |
| Wing Load | 48.1g/dm² ( oz/in²) |
| Wing Area | 29.1 dm² ( sq.in) |























