









FMS 1200mm CJ6 PNP
FMS 1200mm Nanchang CJ-6 V2 “PLAAF Demonstration team”
FMS is proud to release the popular Nanchang CJ-6 V2 with a brand-new PLAAF demonstration team trim scheme.
Known for its predictable flight characteristics, aerobatic capabilities and rugged dependability- the Nanchang CJ-6 has served as the basic trainer aircraft for the PLAAF since 1958.
Like its predecessor, the FMS 1200mm Nanchang CJ-6 V2 is built with a carbon-reinforced EPO foam structure- this lightweight yet robust construction allows for excellent durability, light wing-loading and prolonged flight times.
A redesigned electric landing gear system can withstand heavy impacts- expected with any trainer aircraft!
Visually, bright LED navigation lights and the realistic PLAAF demonstration team trim scheme add to what was already a very accurate model of the Nanchang CJ-6.
If you’re looking for an aircraft that will help you learn the ropes with ease and teach you basic aerobatics, don’t miss the FMS 1200mm Nanchang CJ-6 V2!
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 1200mm/47.2in |
| Overall Length | 1000mm/39.4in |
| Flying Weight | Around 1560g |
| Motor Size | Brushless 3541-KV840 |
| ESC | 40A |
| Servo | 9g Servo x 6 |
| Radio | 6 Channel |
| CG (center of gravity) | 60-70mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 11*7, 2 blade |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2200mAh 25C |
| Battery Connector | XT60 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | Yes |
| Retracts | Yes |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Assembly Time | 10 minutes |
| Wing Load | 57.8 g/dm² (0.13oz/in²) |
| Wing Area | 25.1dm²(389.1 sq.in) |
Original: $279.99
-65%$279.99
$98.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
FMS 1200mm Nanchang CJ-6 V2 “PLAAF Demonstration team”
FMS is proud to release the popular Nanchang CJ-6 V2 with a brand-new PLAAF demonstration team trim scheme.
Known for its predictable flight characteristics, aerobatic capabilities and rugged dependability- the Nanchang CJ-6 has served as the basic trainer aircraft for the PLAAF since 1958.
Like its predecessor, the FMS 1200mm Nanchang CJ-6 V2 is built with a carbon-reinforced EPO foam structure- this lightweight yet robust construction allows for excellent durability, light wing-loading and prolonged flight times.
A redesigned electric landing gear system can withstand heavy impacts- expected with any trainer aircraft!
Visually, bright LED navigation lights and the realistic PLAAF demonstration team trim scheme add to what was already a very accurate model of the Nanchang CJ-6.
If you’re looking for an aircraft that will help you learn the ropes with ease and teach you basic aerobatics, don’t miss the FMS 1200mm Nanchang CJ-6 V2!
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 1200mm/47.2in |
| Overall Length | 1000mm/39.4in |
| Flying Weight | Around 1560g |
| Motor Size | Brushless 3541-KV840 |
| ESC | 40A |
| Servo | 9g Servo x 6 |
| Radio | 6 Channel |
| CG (center of gravity) | 60-70mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 11*7, 2 blade |
| Recommended Battery | Li-Po 14.8V 2200mAh 25C |
| Battery Connector | XT60 |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | Yes |
| Retracts | Yes |
| Approx. Flying Duration | 6 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Intermediate |
| Assembly Time | 10 minutes |
| Wing Load | 57.8 g/dm² (0.13oz/in²) |
| Wing Area | 25.1dm²(389.1 sq.in) |























