













FMS 1280mm Easy Trainer RTF / PNP
Overview
Maybe you're a new modeler looking for an easy-to-fly plane...or a more experienced pilot who wants the additional maneuverability of an aileron-equipped model.
Either way, the 1280 Easy Trainer is a great choice and suitable for a wide range of pilots. Featuring a top mount motor system with a pusher prop, designed to help the beginner by saving prop breakage, the design also lends itself to the beginner or even advance First Person View (FPV) pilot. No prop distortion. The small compact design makes it easy to carry to your flying site and be in the air quickly.
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 50.4in |
| Overall Length | 35.8in |
| Flying Weight | Around 630 g |
| Motor Size | Brushless2212-kv2650 |
| ESC | 20A |
| Servo | 9g x 4pcs |
| Radio | 4Channel |
| CG (center of gravity) | 65-75mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 5*5,2 blades |
| Recommended Battery | 7.4V 1300mAh 20C |
| Battery Connector | JST |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | no |
| Retracts | no |
| Approx. Flying Duration | 10min |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 15mins |
| Wing Load | 29.4g/d㎡(0.06oz/in²) |
| Wing Area | 21.4d㎡(331.5sq.in) |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
Maybe you're a new modeler looking for an easy-to-fly plane...or a more experienced pilot who wants the additional maneuverability of an aileron-equipped model.
Either way, the 1280 Easy Trainer is a great choice and suitable for a wide range of pilots. Featuring a top mount motor system with a pusher prop, designed to help the beginner by saving prop breakage, the design also lends itself to the beginner or even advance First Person View (FPV) pilot. No prop distortion. The small compact design makes it easy to carry to your flying site and be in the air quickly.
Notes to buyers:
RTF (Ready to Fly) airplanes come with everything you need to fly in the box. A transmitter, receiver, battery, charger, and all other required electronics are included and pre-installed from the factory.
PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. Transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
| Specification | |
| Wingspan | 50.4in |
| Overall Length | 35.8in |
| Flying Weight | Around 630 g |
| Motor Size | Brushless2212-kv2650 |
| ESC | 20A |
| Servo | 9g x 4pcs |
| Radio | 4Channel |
| CG (center of gravity) | 65-75mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 5*5,2 blades |
| Recommended Battery | 7.4V 1300mAh 20C |
| Battery Connector | JST |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | no |
| Retracts | no |
| Approx. Flying Duration | 10min |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 15mins |
| Wing Load | 29.4g/d㎡(0.06oz/in²) |
| Wing Area | 21.4d㎡(331.5sq.in) |























